KARMA Lab

Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı yeni nesil etkileşimli medya teknolojileri (AR/VR/MR=XR) alanında sosyal fayda yaratmak misyonu ile kurulmuştur. 

2019 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile kurulan KARMA Lab, grafik ve anlatı sanatçıları, XR geliştiricileri, psikoloji ve nörobilim uzmanları, mühendisler ve bilgisayar bilimcilerinden oluşan çok disiplinli ekipleri bir araya getirir. 

XR ile fark yaratmak amacıyla araştırma yaptığımız ve özel çözümler tasarladığımız alanlar arasında;
kapsayıcı deneyimler üzerinden yaparak öğrenme yöntemleri, veri ve bilgi görselleştirme teknikleri ile akıl, beden ve ruh sağlığı farkındalık uygulamaları yer almaktadır. Bu uygulamalar sağlık, kültürel miras, eğitim ve endüstri alanlarında fark yaratma amacı taşır. 

KARMA Lab; 

(1) Yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren bireyler, karar verici ve politika yapıcılar, veya çeşitli endüstrilerde faal tasarımcı ve geliştiricilerin farklı ihtiyaçları göz önüne alınarak, özel olarak geliştirilmiş eğitim programları açar,

(2) XR projeleri için tasarım, geliştirme danışmanlığı ve geliştirme hizmeti sağlar,

(3) Geleceğin özgün XR deneyimleri için araştırma faaliyetleri yürütür.

Koç University, KARMA Mixed Reality Lab established in 2019, with funding from İstanbul Development Agency (İSTKA), brings together multi-disciplinary teams of graphics and narrative artists, (AR/VR/MR=XR) developers, psychology and neuroscience experts, engineers and computer scientists . 

Together we design , research and develop tailored solutions for better learning, wellbeing, accessible cultural heritage, and scalable industry solutions. KARMA Lab's mission is to advance research, develop and apply new interactive media , in short XR technologies for scalable solutions in socially beneficial areas

KARMA Lab;

(1) opens training programs designed for the specific needs of creative industry talents, corporate decision and policy makers, and design & development teams active in diverse industries,

(2) provides consultancy, design and development services for tailor made XR projects,

(3) conducts design research for novel XR experiences

EKİPMAN EQUIPMENT

KARMA Lab'in doanım ve alt yapısı arasında VR Cihazları (HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear), AR Cihazları (Hololens, Vuzix M300XL, cep telefonları), 360 Kamera (Theta, Samsung One, Garmin), Hareket Yakalama Cihazları (Optitrack, Kinect, Leapmotion), Biyosensörler (GSR, EKG, EEG) ve EON Studio, IMotions, Unity Pro, Adobe Suite vesair yazılımlar bulunmaktadır. Karma Lab'ın içerisinde 3.5 x 3.5m bir greenbox stüdyo ve laboratuvara bağlı profesyonel bir TV stüdyosu bulunmaktadır. 

Currently KARMA Lab is equiped with VR Devices (HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear), AR Devices (Hololens, Vuzix M300XL, Mobile phones), 360 Cameras (Theta, Samsung One, Garmin), Motion Capture Devices (Optitrack, Kinect, Leapmotion), Biosensors (GSR, ECG, EEG) and software such as EON Studio, IMotions, Unity Pro, Adobe Suite and others. We do have a 3.5 x 3.5m green studio and a professional TV Studio attached to the lab.